Саможертвата на Ботев, за какво и за кого?
–
За какво Ботев е дал живота си? За свободата на България, за нейното свободно и щастливо бъдеще. За кого? За всеки български гражданин, за щастието на всяко българско семейство. Ако беше Ботев сред нас как ли ще оцени саможертвата си? Свободна ли е България? Държава на която други държави й диктуват и казват какво може и какво не може да прави. Изцяло зависима от чужди сили, икономически и политически. България, задушена от здравата енергийна прегръдка, изсмукана от чужди банки – кърлеж, който е станал по-голям от тялото което смуче. Държава без армия, но с огромен репресивен апарат. Има нещо сбъркано в свободата ни.
Обаче по въпроса за щастието на българите нещата са по-добре. Има щастливи българи и не са малко. Тези които магически приватизираха заводи, фабрики, хотели и за една нощ се превърнаха в милионери. Огромната армия от корумпирани държавни служители, които са на заплата и си докарват по стотина и повече заплати допълнително, продавайки служебното си положение, държавни интереси или просто парчета България. Щастливи са и българските политици. Защитават неуморно личните си интереси и трупат благинки.
Ех, Ботев, Ботев, виждаш ли не е напразна саможертвата ти. Свободата е малко куца, прилича на модернизирано робство, но пък щастливи българи има. Е, няколкото милиона хора, които не знаят с какво да нахранят децата си и тези дето им е по-евтино да умрат отколкото да се лекуват, сигурно и те са щастливи само дето не им личи много. Но ти нали даде живота си за щастието на всички. На едните, свободни и щастливи да крадат, да смучат, да разграбват България. И на другите, прокудени по чужди краища от бедността или останали в България заради бедността. И те са свободни и щастливи, нищо че са гладни ,обезверени и унизени.
Ивайло Зартов, 2 юни 2011 г.
Не знам как да започна, но знам че много се злоупотребява с личности като Ботев и Левски!
Слагането на мисли и факти в главата на Ботев от нашето съвремие е буквално, вадене на нещата от контекста на дадена ситуация и своето време. Нима Ботев ще разбере, днешните млади, които по 15 часа са онлайн в Facebook? Нима Ботев ще разбере схемите за приватизация чрез РМД? Въобще писането на есе и вплитането на имената на известни личности в него не го прави интересно или по-оригинално. Като говорим за Ботев, понеже сме започнали , нека да се опитаме да го опознаем повече, през неговото време и през неговите очи! Този младеж за който същественото му съществуване е едва под 30-годишна възраст ни харесва, привлича, някои дори ги вдъхновява. Защо бе хора, какво има в него?
Моята версия за привличането ни към Ботев е неговата връзка към рода. Неговото пиянство от мъка и любов по поробена България идва от възпитанието което е получил от роднините си. Неговата мъка породена от безпомощността да помогне на България е нещото, което всеки от нас осмислено или несъзнателно ни привлича. Това е много лично…и не е егоистично. Ако направим паралел с Ботев и някой днешен политик или ‘общественик’ ще видим, че има 100% липса на българи като Ботев в България. В България останаха много малко хора които са нормални българи, не хленчещи, не избягали икономически емигранти, не крадящи, не лъжещи и уважаващи истински родителите си…
Но да се върнем на Ботев. Той е дал живота си не заради другите, а заради себе си!
Ако някой не е разбрал, с две думи казано, Ботев си е Ботев и не е нужно да го използваме като инструмент, за да защитаваме тези или убеждения..