Правото на революция?
–
Ще цитирам чл. 95 от Наказателния кодекс на Република България:
„Който с цел да бъде съборена, подровена или отслабена властта в републиката участвува в извършването на опит за преврат за насилствено завземане на властта в центъра или по места, или в бунт, или във въоръжено въстание, се наказва с лишаване от свобода от десет до двадесет години, с доживотен затвор или с доживотен затвор без замяна.”
Със сигурност подобен текст ще се намери сред законите на всяка една държава. Например Сърбия или Либия. От тази гледна точка всяко едно правителство си е в правото да преследва и потушава бунтове и въстания.
Питам се чисто хипотетично – ако някога някоя част от българските граждани се разбунтува и българското правителство, позовавайки се на този чл. 95, смаже протестите.
Дали чужди държави ще започнат военни действия срещу правителството?
Дали чужди армии ще бомбардират български военни бази и правителствени сгради с обяснението, че защитават българския народ от режима?
Изобщо ще назоват ли българското правителство режим?
Правейки аналогия с Ирак, Сърбия и Либия, би следвало да се очаква, че е възможно да се случи и в България. Веднага обаче идват още въпроси.
Какво става със суверенитета на една държава?
Излиза, че е само на книга. И още – а какво става с правото на хората да изразят недоволството си?
Достатъчно е което и да е улично недоволство да не бъде разрешено от официалните власти, за да попадне под ударите на чл. 95 и да бъде обявено за бунт или въстание. Въпрос на тълкуване. Сещам се и за още примери. Проблемите между ИРА и правителството на Великобритания, между баските и правителството на Испания, между чеченците и Русия. Никой не си и помисля да нарече тези правителства режими, да не говорим за военни действия на чужди държави срещу тях. Напротив, бунтуващите се са квалифицирани като терористи и заклеймени.
Отново чисто хипотетично – ако мюсюлманите в България изразят недоволство, ще се повтори ли сценарият от Косово?
А ако православни българи изразят недоволство, ще им обърне ли някой внимание? А ако български граждани, без да се делят по вяра или етнос, се вдигнат, какво ще стане? Какви ли ще са международните реакции? Аналогиите не са правило. Така е. Пък и в България всичко е спокойно. Тук недоволни няма. Всичко ни е наред. В България има само унизени. Унизените нямат право на революция, чл. 95.
15 април 2011 г.
Всички въстания до сега са били жестоко потушени! На манифестациите има по няколко убити! Само революциите са победни, но тях ги правят управляващите върхушки с цел преразпределение на сферите на влияние!
На входа на АДА ПИШЕ: “Надежда всяка тука оставете!”
И така:
По погрешка райската ни бригада
асфалтира магистралата към Ада!
Революциите, когато наистина става дума за коренно преустройство на обществото, а не за промяна на елита, не са нито победни въстания, макар, че могат да са започнали с въстание, нито преврат, макар, че в тях неизбежно присъства преврат, това е онази необходима промяна в производствените отношения, която става възможна и неизбежна, когато производителните сили достигнат определено ниво на развитие! Или казано по научному – диалектически – това е разрешаване на противоречието между производителни сили и производствени отношения чрез промяна на тези отношения!
Когато властта започне да избива цивилни и мирно протестиращи – тогава ще се намеси и международната общност. Да – държавата си има суверенитет, но когато започне да избива хора – тогава вече няма суверенитет; тогава не е държава…
Успех на революционерите и…късмет!